Reklama na autobusach – czyli mobilny marketing

Reklama na autobusach w mieście

Jest bardzo wiele rodzajów reklamy zewnętrznej. Jedną ze skuteczniejszych form takiej promocji jest reklama umieszczona na autobusie bądź w jego wnętrzu. Autobus miejski porusza się w obrębie miasta w celach transportu pasażerów, więc rozpowszechnianie takiej reklamy nie wymaga dodatkowego kosztu. Tak jak dzieje się to w przypadku wynajęcia osoby do rozdawania ulotek, czy auta, które porusza się po mieście tylko i wyłącznie w celu rozpowszechniania reklamy. Reklama na autobusach lub w środku autobusu przekonuje wiele osób swoją mobilnością i niższymi kosztami jej dystrybucji.

Zalety reklamy na autobusie

Wedle badań wynika, że istnieje sześćdziesięciokrotne większe prawdopodobieństwo dotarcia do potencjalnego klienta, umieszczając reklamę na mobilnym pojeździe, niż w przypadku, gdy umieści się ją np na słupie reklamowym. Dzieje się tak dlatego, ze reklama osiąga szersze zasięgi. Więcej osób ma możliwość jej zauważenia. To powoduje, że przekaz jest skuteczniejszy. Ponadto nie trzeba zbyt długo opracowywać kampanii reklamowej. Nośnik reklamy jest już gotowy. Wykorzystanie autobusu jest znacznie tańsze niż na przykład słupa reklamowego, czy miejsca na billboard, gdyż takie miejsca mają tylko jedno przeznaczenie i trzeba dodatkowo płacić za wynajem miejsca.

Oczywiście w przypadku autobusów, również trzeba się liczyć z kosztami, jednak są one o wiele niższe. Istnieje możliwość pozycjonowania reklamy. Jeśli grupą docelową są studenci, można umieścić reklamę w autobusie lub na autobusie, który przemierza trasę, mającą przystanki w pobliżu uczelni. Taka reklama jest nie tylko tańsza, ale i trwalsza niż inne formy reklamy zewnętrznej. Plakat często zdziera się i niszczy pod wpływem warunków atmosferycznych. Nierzadko ktoś wpada na pomysł, żeby urozmaicić plakat. Ulotki są niemal natychmiast wyrzucane, o czym świadczy zawartość śmietnika w pobliżu osób, które rozdają ulotki. Przy wyborze reklamy na autobusie może wybrać miasto, rejon miasta, a nawet numer autobusu. Ta forma promocji jest bardzo popularna także dlatego, że jest dostępna dla dużych, ale i dla mniejszych firm. Więcej na ten temat przeczytasz tu: https://autobox.com.pl/.

Ograniczenia reklamy na autobusie

Na reklamie na autobusie ciężko zamieścić dużą ilość informacji. Trzeba pamiętać, że reklama tego rodzaju musi błyskawicznie trafiać do odbiorcy, który może jej po prostu nie zarejestrować, jeśli autobus przemknie mu przed oczami. Kampania reklamowa jest ograniczona przestrzenią, która będzie nośnikiem reklamy. Raczej trudno pozwolić sobie na duże szaleństwo, gdyż ostatecznie autobus musi pozostać przede wszystkim środkiem transportu. Oczywiście zdarzają się bardziej oryginalne pomysły. Na przykład można spotkać się z reklamą na uchwytach dla pasażerów stojących wewnątrz autobusu bądź reklamą wyświetlaną na ekranach w autobusie, jednak reklama w środku transportu publicznego nigdy nie będzie miała takich możliwości, jak w miejscach, które są przeznaczone tylko i wyłącznie promocji.

Cena reklam zamieszczanych na i w autobusach transportu publicznego

Ceny, jak już zostało wspomniane, są o wiele niższe niż ceny reklamy w miejscach takich jak słupy reklamowe. Szczegóły dotyczące kosztów, są uzależnione od przewoźnika. Mała reklama wewnątrz autobusu jest tania. Miesięczny koszt jej utrzymania może wynosić kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Na zewnątrz autobusu jej koszt jest o wiele większy. Może wynieść kilka tysięcy złotych. Cena oczywiście będzie też zależna od tego, jak duża liczba autobusów będzie nośnikiem reklamy. Przeglądając różne oferty, można spotkać się z promocjami, w których pierwszy miesiąc jest darmowy.

You may also like...